REZILIENCIA, vagyis a pszichikai ellenálló képesség
Cikkszerző: Dr. Bodó Péter
"Napjaink egyre gyorsabb és mélyebb változásai, a hivatásbeli és privát élet növekvő terheit hozzák magukkal. Ezt egyre többen érzik környezetükben, de saját bőrükön is. Burnout, mobbing, depresszió, párkapcsolati és családi problémák, csak néhány következménye a növekvő terheknek, amelyek várhatóan a jövőben sem csökkennek.
A reziliencia azt a tulajdonságunkat jelöli, amely lehetővé teszi számunkra, hogy a terhelő élethelyzetek ellenére is képesek legyünk megőrizni belső egyensúlyunkat, és a krízishelyzetekből is fel tudjunk állni, újra teljes életet tudjunk élni.
Mintegy pszichikai immunrendszer, amely segít bennünket a mindennapokban, de a rendkívüli helyzetekben is. Legtöbbször azonban csak akkor vagyunk tudatában a pszichikai ellenálló képességünk, vagyis rezilienciánk szükségességének, ha negatív élethelyzetbe kerülünk. A munkahely elvesztése, egy hozzátartozó halála, válás, baleset, betegség stb. esetén fokozottan érzékeljük jelentőségét. De a reziliencia nem csak krízishelyzetre vonatkozó kompetencia. Fontos, hogy ne csak akkor legyünk tudatában, amikor ilyen helyzetbe kerülünk, hanem 'normál' időkben is. A reziliencia – bár vannak öröklött összetevői is – a mai felfogás szerint fejleszthető képesség." 1
"A vezető magától értetődően jól ellenáll a stressznek, máskülönben nem tudná ellátni megterhelő napi munkáját. Legyen rendkívül teherbíró, rugalmas, előrelátó, alkalmazkodó, kemény és rendkívül cél- és megoldásorientált, különben egyszerűen nem képes elviselni azt az állandó nyugtalanságot, ami a mai gazdaság velejárója.
Sok döntéshozó a nehéz, bonyolult körülményekkel is remekül boldogul. Imádják a vihart, mert kihozza belőlük a legtöbbet. Nyomás alatt futják a csúcsformájukat, és különféle képességekről tehetnek tanúbizonyságot. Ugyanakkor biztosan ők sem találják szórakoztatónak az állandó magas hullámokat. Álmatlan éjszakákat okozhat nekik, megizzaszthatja a homlokukat és sarokba szoríthatja őket. Belső hozzáállásuk segítségével mégis állandóan megtalálják a leküzdési stratégiákat, amelyekkel a válságokat lehetőségekké alakíthatják, és a tanúsított ellenállás révén felébresztik a bennük szunnyadó erőket.
Az utóbbi években azonban a felelős döntéshozók tapasztalatai lassú, de folyamatos változásról árulkodnak. Egyre több jól teljesítő személy beszél fokozódó nyomásról, amelynek még ők sem, minden képességük bevetésével sem tudnak ellenállni. Teljesítményorientált, magas ambíciójú, erős emberek inognak meg és számolnak be belső kimerültségről. És ezek nemhogy egyedi eseteknek tűnnének, hanem napról napra nő a számuk. Ez a figyelemre méltó fokozódás összecseng azzal a ténnyel, hogy a válságok és kivételes helyzetek egyre nagyobb sebességgel halmozódnak fel. Pedig éppen most, amikor annyi szorongató probléma vár megoldásra világszerte, sürgető szükség van az emberek összes szellemi, fizikai, érzelmi és lelki potenciáljára! De az ellenkezője a helyzet. Az életet sokan a belső és külső igények mókuskerekének tekintik, amelyet folyamatosan forgatnak. A válságokat már nem lehet új dimenziókba vezető ugródeszkaként értelmezni, mert az akkumulátor, amely egy ilyen átalakulás teljesítményének elérésében segít, sokaknál épp kiürült." 2
1 Dr. Bodó Péter (Management-tréner, ECA Képző-Master Coach - www.bodo-coaching.eu)
2 Sylvia Kéré Wellensiek: Reziliencia tréning