Könyvismertető
VÁLTOZÁSMENEDZSMENT A SZERVEZETEKBEN
Alkalmazásorientált gyakorlati kézikönyv
Műhelytitkok szervezetfejlesztők, facilitátorok, projektmenedzserek, rendszerszemléletű trénerek, tanácsadók, vezetők számára
38 BEVÁLT TRÉNINGGYAKORLAT
Közvetlenül alkalmazható eszköztár a szervezeti változások szakmai kezelésének különböző fázisaira.
A könyvben részletesen, érthető módon bemutatott gyakorlatok szerzői hatékony műhely-intervenciókat osztanak meg az olvasóval a saját gyakorlatukból merítve, ezzel izgalmas betekintést nyújtanak a folyamatmoderáció módszertani sokszínűségébe. A bemutatott gyakorlatok közül sok eddig még egyáltalán nem jelent meg nyomtatásban!
A módszerek többsége komplex, körültekintő végrehajtást igényel annak érdekében, hogy megbízhatóan és sikerrel dolgozzon velük a szakember a csoportfolyamatok moderációja során. Akár több száz fős tréningeken is eredményesen alkalmazhatók éppúgy, mint kisebb munkahelyi csoportok, teamek esetében.
Tartalmilag a változás személyi oldalát ragadja meg szakmai és érzelmi szempontból egyaránt, az eszközök alkalmazása főként erre irányul.
A könyv felépítése
A változáskezelés négy fázisának megfelelően a könyv 4 nagy fejezetből áll:
► Bemelegítés - a résztvevők ráhangolása a workshop, tréning témájára, első "aha-élmények"
► Orientáció - közös szemléletmód kialakítása, ellenállások kezelése, a változás elfogadása
► Kidolgozás - megoldási opciók kidolgozása, értékelése, döntéshozatal, a szükséges intézkedések meghatározása
► Lezárás - a workshop kiértékelése, a változás gyakorlati megvalósulásának támogatása, konszenzus
STRUKTURÁLT TARTALOM
Az eszközök leírása egyértelmű, egységes formai logikát követ: a fejezetek elején található összesítő táblázatok pontosan feltüntetik az adott eszköz alkalmazási területeit, illetve a szerző által leginkább preferált felhasználási területet.
Ezek a következők: PROJEKTMUNKA | PROBLÉMAMEGOLDÁS | CÉLMEGHATÁROZÁS | STRATÉGIA KIDOLGOZÁSA | STRATÉGIA VÉGREHAJTÁSA | FOLYAMATOPTIMALIZÁLÁS | STRUKTURÁLIS FEJLESZTÉS | CSAPATÉPÍTÉS | KONFLIKTUSTISZTÁZÁS
Az eszközök alkalmazásában egy dolog közös: mindegyik a kliensek öndiagnózisának támogatását szolgálja annak érdekében, hogy megtalálják saját megoldásaikat az adott változás lebonyolítása, illetve érzelmi feldolgozása során.
SZERZŐK
A kötet szerkesztője ARMIN ROHM (1959-) szervezetfejlesztési szaktekintély Németországban. 1994 óta önállóan tevékenykedik mint tréner, coach és folyamattanácsadó. A szervezeti változások kezelésének szakértője, nagyobb csoportoknak, szervezeti osztályoknak tart rendszeresen folyamatmoderációs tréningeket, aktívan foglalkozik az élményorientált vezetői tréninggel, több változáskezelő tréningmetodika kidolgozója és licenctulajdonosa.
A kötetben szereplő gyakorlatok 36 szerző tollából származnak, akik szintén a szakma neves képviselői. Elérhetőségük és adott esetben weboldaluk címe fel van tüntetve a könyvben.
Belelapozás