Weboldalunk cookie-kat használ annak érdekében, hogy a weboldal a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa.További információ 

Túl öreg vagyok már a számítógéphez!

Betekintő a provokatív tanácsadói stílus egy esetleírásának részletébe... (Provokatív tanácsadói stílus c. könyv, 123–125. oldal)

Az ügyfél, K. vonzó, dinamikus és vidám nő. Meg van róla győződve, hogy bizonyos kor fölött  egyes dolgok már nem mennek olyan könnyen...  Példája  világosan mutatja, hogy ha nem lép fel külső szükségszerűség, az ember milyen nagy akadályokat képes saját maga elé gördíteni. 

► A fixáció fejlődési fékjét láthatjuk itt működés közben. Minél idősebb valaki, mindez annál súlyosabb következményekkel jár. Akik már nem keresik az új kihívásokat, azt kockáztatják, hogy egyre inkább beszűkítik életterüket, és ezzel egy lassú leépülést indítanak el. 

Ügyfelem, miközben elhelyezkedik mellettem a „forró széken”, felnyög a térde miatt.

TERAPEUTA: K., eltekintve attól, hogy már túl öreg vagy a térded behajlításához, mi a problémád?
ÜGYFÉL: Az a problémám, hogy sok jóbarátom unszol már hosszú-hosszú ideje, hogy vegyek egy számítógépet.
TERAPEUTA [elborzadva]: Az isten szerelmére! Hány éves vagy?
ÜGYFÉL: 70.
TERAPEUTA: 70! [meggyőződéssel] Hetven évesen már semmi esetre sem lehet semmilyen új technológiát használni.
ÜGYFÉL: Pontosan. Ahogy mondod.
TERAPEUTA: Szóval, a hetven év az a kor, amikor az ember már a végállomás felé tart.
ÜGYFÉL: Így van.
TERAPEUTA: Én 62 vagyok, én aztán tudom, hogy van ez! Szóval, hetvennél az ember már felhagy azzal, hogy új dolgokba kezdjen. Hova is jutnánk, ha most vágnál bele valami teljesen újba.
ÜGYFÉL: Igen, én is így látom.
TERAPEUTA: Erről van szó. Az agysejtjeid már nem alkalmasak rá. Tudod, mikor az ember számítógépezik, a szinapszisoknak valahogy szikrázniuk kell, és hát a te szinapszisaid valószínűleg már ... Tudod, megy az impulzus ide-oda, és akkor úgy csinál, hogy bzzzz...
ÜGYFÉL: Igen. Hát, ezt én is így látom, mert a technikához tehetségtelen vagyok. Már a mobiltelefonhoz is.
TERAPEUTA: Világos.
ÜGYFÉL: Akkor meg mire fel vegyek magamnak számítógépet?
TERAPEUTA: Pontosan, pontosan. Ezt hívják józan belátásnak. Elmagyaráztad már a barátaidnak, hogy nemcsak a számítógéphez vagy túl öreg, hanem egy csomó dologhoz?
ÜGYFÉL: Öö, igen, a testi leépülés már csak ilyen.
TERAPEUTA: Pontosan. De nemcsak a testi leépülés! Számítógépezni egy kerekesszékben is tudsz, érted, ugye? De veled ez valószínűleg úgy van, hogy nemcsak a térded, meg ilyenek, de tényleg az agyad is.
ÜGYFÉL: … összezsugorodott ...
TERAPEUTA: ... igen, összezsugorodott és berozsdált. 
ÜGYFÉL: Igen. Tökéletesen értesz. 
TERAPEUTA: Ugye. 
ÜGYFÉL: Nagyon hálás vagyok neked. És próbálom a barátaimat is meggyőzni, de nem hagynak békén.
TERAPEUTA: Ez szörnyű. Ezek a fiatalok, ezekben benne van ez a pörgés, hogy mindig valami újat kezdjenek, ez undorító. Mondd meg nekik, hogy te, most vagy ugye hetvenéves, hogy legkésőbb tíz év múlva már csak egy helyben fogsz ülni, és azt csinálod, amit mindig szoktál, mert az nem megerőltető, amihez gondolkodni kell. Tehát ott ülsz – és enni még tudsz majd, vagy akkor talán már etetni is kell téged...
ÜGYFÉL: Ki tudja.
TERAPEUTA: Ki tudja. Mindenesetre a legfőbb, az evés és a kakálás még menni fog ... [kliens nevet]
TERAPEUTA: Persze nem biztos, az élet mindig tartogat meglepetéseket...
ÜGYFÉL: Nem tudhatom előre... te tényleg megértesz engem.
TERAPEUTA: Teljesen.

A terapeuta megjegyzése az olvasókhoz: 

Mindenben igazat adok a kliensnek, és finoman próbálok egyre élesebben fogalmazni, hogy ellenállásra késztessem saját korábbi elképzeléseivel szemben olyan módon, hogy negatívan értelmezem az elmeszesedését. Az ügyfelek, akik vég nélkül egyetértenek a terapeutával, azzal a veszéllyel fenyegetik, hogy feladja, és abbahagyja a provokálást. Én nem teszem, hanem tovább szítom a tüzet, valami fogást keresek, ami most az unokája alakjában bukkan fel... (Folytatás a könyvben...)


Alapvető coach magatartás az empátia gyakorlása. Ezt a magatartást értelmezi újra E. Noni Höfner (a könyv szerzője). Saját bevallása szerint Frank Farrelly amerikai kollégája provokatív módszerét fejleszti tovább, aki revelatív hatással volt rá. Az új nézőpont elméletét, tapasztalatait Provokatív tanácsadói stílus című könyvében írja le.